• Ви знаходитесь тут:

  • Головна
  • Довідник безбар’єрності

/Files/images/shklna_rodina/Logo_Bezbaryernosti_black.jpg

«Довідник безбар’єрності» - wym-1675787641836


Вступне слово ініціаторки проєкту Олени Зеленської

У комунікації приховано набагато більше сенсів, ніж нам здається. «Довідник безбар’єрності» допоможе розкрити нові, додаткові смисли, коли в центрі уваги – людина. І це стане першим кроком у формуванні нової етики спілкування.Нова етика - це коли в нашій мові не буде місця дискримінаційним чи стереотипним фразам. Коли ми розумітимемо, що повага до людей проявляється не лише у словах, а й у жестах, тоні, емоціях, поглядах. Коли наша щоденна взаємодія з іншими не створюватиме штучних бар’єрів і винятків. Ось так формуються нові норми й відбуваються якісні зміни у взаєминах всередині суспільства. І саме з такою метою ми створювали цей довідник, у якому зафіксовані нові норми безбар’єрності, щоб він став вашим гідом з коректного спілкування.Велика подяка всім, хто долучився до підготовки. Впевнена, що довідник стане своєрідним кодексом безбар'єрної мови, дотримання якого буде маркером суспільства без бар’єрів. Долучаймося, взаємодіймо та формуймо нову етику спілкування!

Правила безбар’єрного спілкування

Слова чи дії? Працюючи над «Довідником безбар’єрності», і зокрема над словником, ми чули питання на кшталт: але що робити і як себе поводити з різними людьми, окрім використання коректних слів? Як діяти, якщо тобі здається, що людина на кріслі колісному потребує допомоги, наприклад, десь у громадському місці? Як поводитися з колегою, яка відчуває тривогу? Чи доцільно давати рекомендації батьками дитини з інвалідністю? Тож, у цьому розділі ми відповідаємо ці та інші питання, що стосуються етики взаємодії з різними людьми


Рівність

Стосовно концепції рівності вирує багато дискусій. Дехто каже, що люди апріорі не можуть бути рівними, бо вже народжуються різними за набором характеристик, статтю, кольором шкіри тощо. У цьому і полягає різноманіття. Але воно не має стати на перешкоді розвитку потенціалу та якісному життю людини. Тож під рівністю мається на увазі те, що у кожної людини мають бути забезпечені рівні права і можливості в реалізації цих прав: навчатися, працювати, відпочивати, вступати в шлюб (якщо вона того хоче) тощо.

Наприклад, внутрішньо переміщені особи, які через військові дії були вимушені покинути свої домівки, досі відчувають нерівність — зокрема труднощі із вирішенням житлових питань. Часто такі люди стикаються з дискримінацією з боку орендарів: ті, або відмовляються здавати житло, дізнавшись про їхній статус, або необґрунтовано завищують ціни тощо.


Дотримуйтеся принципу «спочатку людина»

Для безбар’єрної мови є таке просте правило, яке звучить так: «спочатку говоримо про людину, а не про її риси». Тобто у фразах та висловах спочатку згадуйте людину, а далі вже її ознаки, якщо це потрібно.

Наприклад, людина з інвалідністю, людина з ДЦП, людина з синдромом Дауна. Якщо ж ми говоримо, наприклад, «інвалід», ми по суті знеособлюємо людину, зводимо її особистість до якоїсь одної характеристики. Але насправді ж це не так.

Усі ми значно більше, ніж якась одна ознака.



Інформація щодо проведення заходів зі створення безбар’єрного простору в Україні

На виконання листа Міністерства культури та інформаційної політики України № 06/11/4288-22 від 02.12.2022, листа Департамента освіти і науки Миколаївської обласної військової адміністрації № 326/05/01-01.16 та згідно з пунктом 35 «Плану заходів з реалізації національної стратегії зі створення безбарʹєрного простору в Україні на період до 2030 року № 1041» в Миколаївській гімназії №14 протягом травня проведено годину спілкування «Як стереотипи впливають на наше життя» та урок – подорож «Подорож у країну Прав дитини».

/Files/images/bezbarrnst/Рисунок1.jpg/Files/images/bezbarrnst/Рисунок2.jpg



Кiлькiсть переглядiв: 110